تاریخچه ساخت پالت چوبی

تاریخچه ساخت پالت چوبی

تاریخچه ساخت پالت چوبی

توسعه ساخت پالت چوبی در جنگ جهانی دوم

تاریخچه ساخت پالت چوبی: در قرن‌های گذشته ، مردم روش‌های مختلفی را برای حمل و نقل و نگهداری کالاها آزمایش کردند. برای پیشرفت در بهره وری شاهد معرفی اولین کانتینرهای حمل و نقل استاندارد و اختراع لیفتراک در آغاز قرن بیستم بودیم که جرقه انقلابی واقعی در حمل و نقل و ذخیره سازی کالا زد. شرکت تجهیزات کلارک در ایالات متحده اولین لیفتراک را در سال 1920 ثبت اختراع کرد. با این حال، قبل از اینکه پتانسیل کامل ماشین جدید به کار گرفته شود، یک نوآوری دیگر در لجستیک مورد نیاز بود. تاریخچه پالت چوبی در سال 1924، هوارد تی هالوول اولین اختراع پالت را تحت نام “پلتفورم کامیون بالابر” ارائه کرد، و سایر اختراعات در دهه 1930 دنبال شدند، از آن زمان تا به حال ، پالت چوبی به آرامی به شکل فعلی خود تبدیل شد. جنگ جهانی دوم بود که سبب موفقیت جهانی پالت های حمل و نقل شد. پس از شروع جنگ، به سرعت مشخص شد که حمل و نقل سریع و انبارداری کارآمد کالاها، غذا و سلاح های جنگی همگی مدیون پالت ها است و این پالت ها هستند که به سربازان جنگ جهانی دوم خدمت ویژه ای کردند.

تاریخچه ساخت پالت چوبی

تاریخچه پالت چوبی

ساخت پالت چوبی

برای ساخت پالت چوبی ابتدا باید چوب خود را انتخاب کنید. چوب مناسب برای ساخت پالت چوبی ، چوب روسی یا چوب درختان راش و افرا می باشد. پس از انتخاب چوب ، تخته های چوب را به اندازه ی دلخواه برش داده و سنباده کشی نمایید. سپس با چسب و میخ آنها را به یک دیگر وصل نمایید.

انواع پالت چوبی

پالت چوبی انواع مختلفی دارد که در زیر 6 مدل مختلف آن را آورده ایم. پالت رشته ای ، پالت بلوکی ، پالت دو رو ، پالت دو بال ، پالت عرشه جامد ، پالت دو پایه از انواع پالت چوبی می باشد.

  1. پالت رشته ای ساده ترین نوع پالت ها است و تخته های بالایی و پایینی پالت رشته ای توسط رشته هایی چوبی بهم متصل شده است.
  2. پالت بلوکی یا همان پالت چهار طرفه به گونه ای است که چندین بلوک بین تخته های بالایی و پایینی آن ، به عنوان تکیه گاهی محکم قرار می گیرد تا آستانه ی تحمل وزن پالت را بالا ببرد.
  3. پالت دو رو شامل یک تخته از بالا و یک تخته از پایین است و امکان گذاشتن بار هم بالای آن و هم زیر آن میسر است.
  4. پالت دوبال دارای دو قسمت اضافی در کنار تخته ی بالا و پایین است و برای حل و نقل کالاهای سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.
  5. پالت عرشه جامد پالت هایی چوبی غیر متخلخل هستند و برای حمل کالاهای سبک در محیط های کوچک کارایی بالایی دارند.
  6. پالت دو پایه به شکلی است که دارای یک تخته در بالا بوده و دو پایه در زیر دارد و از استحکام بالایی برخوردار نیست. به همین دلیل برای صنایع سنگین استفاده نمی شود.

از دیگر انواع پالت های چوبی میتوان به پالت 4 راهه ، 2 راهه ، صفحه چند تکه در دو رویه ، صفحه چند تکه در یک رویه ، پالت چوبی دو رویه و یک رویه نیز اشاره کرد که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند.

تاریخچه پالت چوبی

وزن پالت های چوبی

وزن پالت چوبی متغیر بوده و بستگی به آستانه ی تحمل و ابعاد و اندازه ی آن دارد. اما معمولا پالت های چوبی سبک وزن هستند و به راحتی با دست جابجا می شوند.

اندازه های استاندارد پالت

اندازه های استاندارد پالت چوبی شامل 48*40 و 42*42 و 48*48 می باشد.

جایگزین برای پالت چوبی

پالت های پلاستیکی ، فلزی ، مقوایی از جایگزین های مناسبی برای پالت چوبی هستند. پالت های پلاستیکی گران قیمت هستند و قابلیت تعمیر ندارند. پالت های فلزی هم گران قیمت بوده و هم از وزن بالایی برخوردار هستند. پالت های مقوایی ارزان هستند و به دلیل اینکه نسبت به پالت های چوبی استحکام کمتری دارند ، برای حمل کالاهای سنگین مناسب نیستند. اما بهترین جایگزین برای پالت چوبی ، پالت چوبی پرسی می باشد که از پالت های چوبی بازیافت شده تهیه شده است. هم قیمت مناسبی دارد و هم از استحکام بالایی برخوردار است. پالت پرسی در واقع خرده چوب های فشرده شده ی پالت بازیافتی هستند.

ارتباط با شرکت راد صنعت نوین : ۰۹۱۲۲۶۱۰۶۰۴

از کجا پالت چوبی بخرم

پالت چوبی دست دوم

پالت چوبی دست دوم مناسب برای صنایعی است که در موارد اندکی از پالت چوبی استفاده می کنند. در بعضی صنایع پس از فروش کالاهایی که توسط پالت چوبی حمل شده است ، پالت بلا استفاده می ماند و نگهداری آن صرفه اقتصادی ندارد. بهترین کار فروش آن تحت عنوان پالت چوبی دست دوم می باشد. پالت چوبی دست دوم از قیمت پایین تری نسبت به پالت نو برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سفارش سریع پالت

Open chat
سلام به بزرگترین انبار پالت چوبی خوش آمدید
چگونه می تونم کمکتون کنم؟